Wiele nowo budowanych obiektów jest wyposażanych w rolety zewnętrzne, które przynoszą liczne korzyści – chronią przed nadmiarem światła, izolują hałas z zewnątrz, pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury we wnętrzu, zmniejszają wydatki na ogrzewanie, a co więcej, znacznie ułatwiają zachowanie prywatności oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa.
Oprócz powyższych czynników rozbieżności cenowe mogą się pojawić, gdy zamiast standardowego odcienia wybierasz barwy z różnych grup drewnopodobnych. Koszt rolety zewnętrznej może też różnić się w zależności od regionu Polski, dlatego warto sprawdzić cennik konkretnej firmy.
Rolety zewnętrzne mogą być montowane zarówno na okna, jak i drzwi. Rolety zewnętrzne na drzwi, np. drzwi balkonowe, będą miały wyższą cenę od rolet stosowanych na okna, dlatego że ich rozmiar jest większy. Na wyższą cenę będzie również wpływać zamówienie rolety na niestandardowy wymiar. Gdy fachowcy realizują projekt pod konkretne okno, cena rolety zewnętrznej jest zwykle ustalana indywidualnie.
Rolety zewnętrzne z PCV, oprócz zaciemnienia pomieszczeń, mają również właściwości termoregulacyjne, które w sezonie letnim obniżają temperaturę w pomieszczeniu, a w zimie pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Rolety z PCV chronią okna przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, hałasem oraz niepowołanymi spojrzeniami. Z kolei rolety zewnętrzne aluminiowe, oprócz posiadania właściwości rolet z PCV, gwarantują większe bezpieczeństwo. Aluminium, w porównaniu do PCV, jest bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie rolety są też znacznie bardziej odporne blaknięcie. Oznacza to, że jeśli chodzi o aluminiowe rolety zewnętrzne, cena będzie wyższa niż w przypadku rolet z PCV.
Jeżeli Twój dom jest na etapie budowy, możesz wybrać dowolny sposób montażu rolet zewnętrznych. Sprawdzą się zarówno rolety natynkowe, podtynkowe, jak i nadstawne.
Rolety podtynkowe montuje się najczęściej w nowobudowanych obiektach. W wykończonych budynkach można wstawić je jedynie po wymianie istniejącego nadproża. Dzięki temu, że można zabudować roletę dowolnym materiałem wykończeniowym, jest ona praktycznie niewidoczna. Ponadto charakteryzuje ją doskonały poziom izolacji termicznej i akustycznej. Obudowa rolety podtynkowej wykonana jest z aluminium, a pokrywa rewizyjna znajduje się od dołu skrzynki rolety.
Rolety natynkowe wyróżnia możliwość łatwego i szybkiego montażu zarówno w trakcie budowy domu, jak i na późniejszym etapie. Roleta natynkowa jest zwijana do skrzynki aluminiowej, którą umieszcza się na ścianie budynku lub we wnęce okiennej. W tego rodzaju roletach obudowa jest wykonana z aluminium, a pokrywę rewizyjną umieszcza się z przodu skrzynki tej rolety. Koszt rolety zewnętrznej natynkowej jest niższy niż rolety podtynkowej.
Rolety nadstawne mogą być montowane podczas budowy domu lub wymiany stolarki okiennej w istniejących budynkach. Skrzynka rolety może zostać obudowana z zewnątrz lub pozostawać bez zabudowy. Rolety nadstawne mają obudowę wykonaną z PVC oraz pokrywę rewizyjną, która umieszczona jest od dołu lub od tyłu skrzynki rolety. W tego typu roletach skrzynka nakładana jest na okno i wspólnie są montowane we wnęce okiennej.
Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, cena zależy również od sposobu sterowania. Na rynku coraz częściej spotykane są rolety automatyczne. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, usprawniasz codzienne funkcjonowanie w domu lub firmie. Unikasz problemu związanego z każdorazowym podnoszeniem przesłon, zwłaszcza tych cięższych.
Standardowo rolety zewnętrzne są wyposażone w ręczny mechanizm sterowania. Oznacza to, że rozwija się je i zwija za pomocą taśmy lub paska. W przypadku większych rolet, np. na oknach balkonowych, stosuje się zwijacz korbowy. Ile kosztuje roleta zewnętrzna sterowana ręcznie? Na pewno jest tańsza niż rolety sterowane elektrycznie lub radiowo. Nie jest też uzależniona od awarii zasilania bądź braku napięcia. Jest to jednak czasochłonny i wymagający siły sposób sterowania, którego mechanizm pozostaje widoczny na ścianie.
Popularnym rozwiązaniem służącym do obsługi rolet zewnętrznych jest silnik kablowy, którym steruje się poprzez przełącznik klawiszowy zamontowany na ścianie. Do rolet sterowanych elektrycznie można zainstalować programowanie czasowe, np. z alarmem. Zaprogramowane rolety zewnętrzne działają samoczynnie, co przydaje się podczas wyjazdu na urlop, ponieważ rolety same się podnoszą i zamykają, co zniechęca złodziei. Nowoczesne silniki potrafią mierzyć temperaturę, nasłonecznienie oraz opady i dostosowują ustawienie rolet do aktualnych warunków.
Inną opcją sterowania automatycznego jest silnik radiowy, który umożliwia sterowanie roletami z dowolnego miejsca w budynku przy użyciu pilota. Silniki radiowe doskonale sprawdzają się w rozbudowanych systemach sterowań, ponieważ (zależnie od modelu i rodzaju odbiornika) jednym pilotem możesz sterować nawet kilkudziesięcioma urządzeniami lub je grupować. System radiowy będzie najdroższy ze wszystkich opcji sterowania.
Wysoką cenę będą miały również rolety antywłamaniowe. Aby roletę można było uznać za typowo antywłamaniową, musi ona spełniać określone normy, np. mieć solidne wzmocnienia oraz być w odpowiedni sposób zamocowana do ściany budynku. Rolety antywłamaniowe opisuje się skalą skuteczności RC. Najmniejszą skuteczność antywłamaniową mają rolety oznaczone symbolem RC1, a największą – RC6. Jeśli chodzi o rolety antywłamaniowe, cena zależy przede wszystkim od ich umiejscowienia na skali bezpieczeństwa. Elektryczne rolety antywłamaniowe o klasach bezpieczeństwa wyższych niż RC2 często są produkowane na życzenie klienta i ich cena wynika z zastosowania indywidualnych rozwiązań.
Decydując się na solidne rozwiązanie, warto postawić na rolety od sprawdzonych producentów, którzy są gwarantem, że wybierasz produkty na długie lata. Do rolet zewnętrznych możesz zamówić usługę montażu, którą wykonają dla Ciebie profesjonaliści. W zależności od ilości zakupionych rolet, koszty montażu będą się różnić. W mieszkaniach zwykle wystarczy zamontowanie kilku rolet zewnętrznych, a w domach jednorodzinnych czy miejscach pracy jest ich z reguły więcej. Najlepiej skontaktuj się z ekspertami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt, dokonają wyceny montażu rolet i odpowiedzą na wszelkie pytania. Zaoferują Ci również profesjonalny serwis rolet zewnętrznych – gwarancyjny i pogwarancyjny.