Rolety zewnętrzne, o czym warto pamiętać nie muszą być antywłamaniowe. Oczywistą rzeczą jest, że wszystkie rozwiązania zewnętrzne, naokienne - typu be clever lub natynkowe, czy wersja hybrydowa Integro utrudniają w pewien sposób włamanie. Zmuszają do poświęcenia czasu na ich forsowanie, ale kradzieży nie zapobiegną.
Jakie rolety antywłamaniowe wybrać?
Rolety włamaniowe są dodatkowo wzmacniane i to zarówno przez materiały, z których są wykonane jak i dedykowany system rygli i zabezpieczeń takich jak specjalne prowadnice. Przykładowo rygle uniemożliwiają otworzenie rolet od zewnątrz.
Na co zwrócić uwagę?
Rolety antywłamaniowe powinny posiadać stosowne atesty, jednak najważniejsze są rodzaje zastosowanego pancerza i same prowadnice.
Jakie rolety antywłamaniowe wybrać do mieszkania lub domu?
Do celów mieszkalnych dużo częściej wybierany jest pancerz aluminiowy jako lżejszy i występujący w szerszej gamie kolorystycznej, ale inwestorzy mogą zdecydować się również na wersję ze stali nierdzewnej. Choć ta częściej jest wybierana dla zastosowań komercyjnych, takich jak magazyny czy sklepy. Należy pamiętać o zachowaniu zasady, że im większe okno tym mocniejszy powinien być pancerz.
Rygiel ręczny, a rygiel automatyczny
Rygle uniemożliwiają podniesienie, podważenie rolet od zewnątrz. Ich ręczna wersja nie może być stosowana w roletach automatycznych. Rygiel ma formę zasuwki umieszczanej w listwie końcowej pancerza rolety. Rygle automatyczne stosuje się do rolet montowanych na ramach okiennych, czy we wnękach, w których
nie ma przestrzeni między oknem a pancerzem rolet. Do działania nie potrzebują energii elektrycznej, choć sama nazwa może wprowadzać w błąd. Automatyzm tychże rygli polega na tym, że ryglowanie odbywa się bez udziału osoby obsługującej, wystarczy jedynie opuścić roletę, a pancerz blokuje się sam.
Ciężkie rolety dużych rozmiarów warto, a nawet trzeba wyposażyć w dodatkową blokadę, która zabezpieczy je przed samoistnym opadaniem. Takie zdarzenia mogłyby być i kłopotliwe i niebezpieczne.